Amortizeri su jedan od vitalnih delova automobila sa stanovišta bezbedne vožnje.
Jedna od glavnih zadataka amortizera jeste da konstantno drže točkove na putu i da prenose silu upravljanja i kočenja vozila na putu za vreme vožnje. Gubljenjem kontakta sa drumom postoji realna opasnost od gubljenja kontrole nad vozilom. Zbog toga su amortizeri, kada govorimo o sigurnosti, jedan od najvažnijih delova vašeg vozila.
Dugotrajno korišćenje, prenaprezanje amortizera, korozija, voda i so na putu, mogu uticati na pravilno funkcionisanje amortizera. U zavisnosti od uslova na putu, amortizeri nakon predjenih 60.000 – 80.000km nemaju više početni 100%-ni učinak. To znači da u proseku 14.5% vozila (svako sedmo vozilo) koja su već prešla 100.000 km ili imaju prosečnu starost preko 5 godina, imaju neispravne amortizere.
Pri brzini od 80km/h istrošeni amortizeri produžuju zaustavni put za 2-3 metra u poredjenju sa solidnim neistrošenim amortizerima. Vozilo u krivinama takođe postaje nestabilno ako amortizeri pokazuju znake starenja. Za razliku od novih amortizera, testovi sa amortizerima koji su pružali samo polovinu učinka od uobičajene potisne sile, pokazali su da zadnje gume na neravnim putevima i u oštrim krivinama ne prijanjaju na put zbog transverzalnih (poprečnih) sila ubrzanja.
Amortizeri slabog kvaliteta umanjuju kvalitet modernih elektronskih komponenti kao što su ABS, ASR ili ESP (sastavi elektronske stabilnosti). Za vreme kočenja na neravnom putu, pri brzini od 80km/h, kod vozila koja imaju ABS i neispravne amortizere zaustavni put se produžava za oko 5 metara u odnosu na vozila koja nemaju ABS a takođe imaju neispravne amortizere.
Da bi se osigurala i povećala vaša sigurnost neophodno je raditi redovne provere amortizera.
TEST
Ako ste potvrdno odgovorili na više od jednog pitanja, molimo vas da vaše amortizere hitno proverite.